Design thinking, czyli znaczenie wzornictwa w marketingu produktu

Produkty określane jako designerskie to te, które zostały dobrze zaprojektowane i wyróżniają się wysoką jakością. To właśnie one są najbardziej pożądane na rynku. Co jednak przyciąga do nich konsumentów i w jaki sposób przełożyć wzornictwo na tworzenie towarów, które będą budzić zainteresowanie. Dowiedz się więcej na temat design thinking i roli wzornictwa w marketingu produktu.

Design w marketingu – jaką pełni rolę?

Pomyśl przez chwilę – czy pamiętasz, jaki kształt mają butelki Coca-Coli? Z czym kojarzy Ci się logo w kształcie jabłka, a z czym charakterystyczne połączone ze sobą cztery obręcze? Pewne kształty, symbole i inne elementy graficzne stanowią wyróżnik produktów oferowanych na rynku. Nie każdy taki detal zyskuje status kultowego, jednak przykłady, o których przed chwilą przeczytałeś, pokazują, jak ważną rolę odgrywa design w marketingu.

Warto pamiętać, że nie chodzi tu wyłącznie o kwestie związane z oryginalnym wyglądem produktów. Jest ona ważna, jednak… to nie tylko ona sprawia, że towary o określonym wyglądzie cieszą się większym powodzeniem niż inne. Wzornictwo ma wpływ na:

 • doświadczenia odbiorców z produktem – na przykład na to, jak ergonomiczne jest korzystanie z niego, a także na emocje, które wywołuje dany artykuł. Przykład? Napój w oryginalnym opakowaniu, które niesie za sobą pewną historię i wywołuje określone odczucia, będzie chętniej wybierany od tego prezentującego się tak, jak inne;
 • zachowania konsumenckie – produkty o ciekawym wyglądzie mogą być postrzegane jako bardziej wartościowe i pożądane, dzięki czemu będą wybierane częściej,
 • pozycjonowanie marki – im bardziej nietuzinkowy i intrygujący wzór produktu, za tym bardziej prestiżową czy niszową może zostać uznana marka. A to ma np. przełożenie na postrzeganie cen jej produktów. Mogą one być wyższe niż konkurencji, a mimo tego zostaną zaakceptowane przez konsumentów,
 • percepcję marki – a zatem to, z jakimi wartościami będzie ona wiązana przez odbiorców.

Właśnie dlatego wzornictwo odgrywa dzisiaj jedną z kluczowych ról w przygotowywaniu strategii marketingowej, a tzw. design thinking staje się fundamentem w procesie projektowania nowych produktów.

Design – więcej niż estetyka

Większość osób lubi się otaczać przedmiotami, na które dobrze się patrzy. Ale przecież wygląd to nie wszystko. Wręcz przeciwnie – szybko przestanie się liczyć, jeśli nie będą za nim stały również funkcjonalność oraz ergonomia, a także określone wartości definiujące tożsamość marki oraz jej USP.

Nie ma się czemu dziwić – w końcu samo słowo design pochodzi od łacińskiego czasownika designare, które oznacza wyznaczać i wskazywać. Można więc śmiało powiedzieć, że wybrane wzornictwo w pewnym zakresie wytycza kierunek działań marketingowych. Musi być też z nimi sprzęgnięte, a jedno powinno wynikać z drugiego.

W tym kontekście warto spojrzeć choćby na produkty tworzone przez Apple – marki, która od początku stawiała na design thinking. Urządzenia tworzone przez obecnego giganta z Cupertino od zawsze zachwycały eleganckim wzorem, który wykraczał daleko poza swoją epokę.

Jednak ten „piękny” wygląd łączył się również z funkcjonalnością i innowacyjnością. Pierwszy iMac powstał nie dlatego, że ładnie wyglądał, ale aby dzięki wbudowaniu hardware komputera w monitor użytkownik mógł zaoszczędzić miejsce na biurku. Przemyślana konstrukcja była też ergonomiczna, a zarazem unikalna. To właśnie efekt działań w duchu design thinking, które stawiają klienta w centrum uwagi. To on powinien być zawsze punktem wyjścia do tworzenia produktów w taki, a nie inny sposób. Kierując się tą zasadą, można zdobyć przewagę nad konkurencją i krok po kroku wzmacniać swoją pozycję na rynku.

Design thinking, czyli co?

Design thinking jest pojęciem znacznie szerszym niż wzornictwo przemysłowe. Pozwala ono spojrzeć na proces projektowania z zupełnie innej perspektywy. Chodzi tutaj o wspomniane już projektowanie zorientowane na użytkownika (human-oriented design). Właśnie tą zasadą kieruje się design

thinking – metoda pracy stworzona przez Davida Kelley’a i Tima Browna.

Design thinking jest procesem innowacji zorientowanym na człowieka, którego celem jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań (produktów, usług lub procesów). To nowatorski sposób myślenia o procesie tworzenia produktu, w którym kreatywność łączy się z poszukiwaniem funkcjonalności i ergonomii.

Jakie są etapy procesu design thinking?

Najczęściej stosowanym sposobem działania w obszarze design thinking jest pięcioetapowy model pracy nad projektem. Warto podkreślić, że najczęściej nie można mówić w tym kontekście o działaniach linearnych, a raczej o powtarzającym się cyklu, w którym pojawić się muszą wszystkie opisane poniżej elementy.

 1. Empatia

To od niej, a zatem od spojrzenia na produkt ze strony klienta, rozpoczyna się „myślenie projektowe”. Początkiem drogi jest więc poznanie perspektywy odbiorcy – jego potrzeb oraz problemów, na które odpowiedzią ma być rozwiązanie dostarczane przez firmę. By można było zdefiniować oczekiwania klienta, przeprowadza się m.in. pogłębione wywiady. Uzyskane informacje to punkt wyjścia do pracy nad projektem.

 1. Definiowanie problemu

Zebranie informacji o potrzebach i wyzwaniach klientów, definiuje się problem, którego rozwiązaniem ma być nowy produkt czy usługa. Chodzi o doprecyzowanie zagadnienia procesowego – tak, aby można było pracować nad poszukiwaniem optymalnego rozwiązania.

 1. Generowanie pomysłów

To wskazywanie potencjalnych rozwiązań, które są odpowiedzią na potrzeby oraz problemy odbiorców. Są one dokładnie omawiane i wybiera się najbardziej rozwojowe i obiecujące z nich.

 1. Prototypowanie

Przygotowywanie prototypów – np. makiet 3D, storyboardów, schematów czy moodboardów pozwala zwizualizować to, jak projektowane rozwiązanie spisze się w rzeczywistości. Na tym etapie można udoskonalać koncepcję produktu, tak aby jeszcze lepiej odpowiadał on oczekiwaniom grupy docelowej.

 1. Testowanie

Testowanie to etap wstępnej weryfikacji tego, jak działa i jak jest odbierany produkt w realnym środowisku użytkowania. Często są zatem prowadzone badania marketingowe, w tym badania focusowe, podczas których dokładnie weryfikuje się reakcje potencjalnych konsumentów na zaproponowane im rozwiązania. Ocenie podlegają wszystkie aspekty związane z designem produktu – począwszy od skojarzeń i emocji, który budzi, aż po funkcjonalność i ergonomię. Wszystko zależy oczywiście od specyfiki realizowanego projektu.

Testowanie może być ostatnim etapem kreacji, ale tylko pod warunkiem, że jego wyniki były pozytywne, a koncepcja nie wymaga udoskonalenia. Najczęściej jednak proces jest powtarzany – tak, aby rozwiązanie, które ostatecznie trafi na rynek, w pełni spełniało oczekiwania osób, które są jego odbiorcami.

Chociaż działania podejmowane w duchu design thinking wymagają więcej czasu oraz inwestycji, najczęściej pozwalają do minimum ograniczyć ryzyko, że dojdzie do sytuacji, w których produkt zostanie źle odebrany na rynku i przyniesie straty. Dlatego decyduje się na nie coraz więcej firm, zarówno w branży elektronicznej, jak i z bardzo konkurencyjnego sektora FMCG.

Co sprawia, że design wzmacnia sprzedaż?

Dobry projekt – produktu, jego opakowania czy innych elementów wpływających na odbiór marki – powstaje z połączenia kreatywności, inspiracji i inteligencji oraz… praktycznego podejścia do tworzonych rozwiązań. Chodzi o to, aby docelowy produkt był jak najbardziej funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. W kontekście tworzenia opakowań wyrobów można wymienić wiele warunków, które sprawiają, że klient podczas wizyty w sklepie sięga po określony produkt, a nie po ten znajdujący się na półce obok. Są to:

 • jakość i estetyka graficzna opakowania – dzisiaj stanowią one „oczywistą oczywistość” i wymóg konieczny. „Jakiekolwiek” opakowanie to jasny komunikat mówiący wiele (złego) i jakości produktu, bez względu na to, jaki on rzeczywiście jest;
 • interesujący design – taki, który z jednej strony dobrze wpisuje się w najnowsze trendy wzornicze, a z drugiej wyróżnia się na tle konkurencji;
 • wyrazisty kształt – wystarczy ponownie wspomnieć o butelce Coca-Coli, której nie da się pomylić z żadnym innym słodkim napojem, choć trzeba pamiętać, że osiągnięcie tego stopnia unikalności i kultowości to zadanie, któremu niełatwo podołać,
 • ergonomia – wygodne otwieranie i zamykanie opakowania, łatwość jego uchwycenia w dłoni i praktyczność zostaną docenione w bezpośrednim kontakcie z produktem,
 • ciekawy layout graficzny – taki, który jasno i szybko informuje użytkownika, czym jest dany produkt oraz jakie wartości sobą reprezentuje.

Warto też pamiętać, jak ważnym elementem designu są… wrażenia dotykowe, których doświadczy klient w kontakcie z produktem. Czasami przyjemna faktura opakowania czy jego obłe kształty mogą uczynić cuda!

Jak poprawić design produktów i zwiększyć sprzedaż?

Design odgrywa fundamentalną rolę w kontekście marketingu. Odpowiednio ukierunkowane myślenie koncepcyjne sprawia, że doświadczenia użytkownika płynące z korzystania produktów będą znacznie lepsze. Zapewni również większe zainteresowanie produktem na półce w sklepie. Dlatego, chcąc zyskać przewagę nad konkurentami, warto pracować w duchu design thinking.

Takie działania można podjąć samodzielnie, choć trzeba przyznać, że rebranding czy projektowanie nowych opakowań produktów nie należą do najprostszych zadań. Wręcz przeciwnie – ich realizacja wymaga eksperckiego oka i… bardzo często spojrzenia z zewnątrz. Dlatego dla osiągnięcia jak najlepszych efektów warto podjąć współpracę z zaufaną agencją brandingową. Dzięki niej wizerunek Twojej marki krok po kroku zmieni się, a wraz z tą zmianą wzrośnie jej potencjał sprzedażowy.

< powrót